امروز: یکشنبه 31 تیر 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
دسته بندی صفحات
بلوک کد اختصاصی

تحقیق : بتن سبك

تحقیق : بتن سبكدسته: عمران ونقشه کشی
بازدید: 37 بار
فرمت فایل: zip
حجم فایل: 459 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 35

تحقیق بتن سبك

قیمت فایل فقط 2,000 تومان

خرید

مقدمه

وزن مخصوص فضایی بتن سبك بستگی به روش ساخت، مقدار و انواع اجزای متشكله آن دارد.تمام بتن‌های سبك، وزن مخصوص كم خود را مدیون وجود هوا در ساختمان داخلیشان هستند. بتن سبك، با وزن مخصوص 300 تا 1000 كیلوگرم در متر مكعب را برای سیستمهای عایقبندی و همچنین به عنوان پركننده و همچنین برای تحمل بارها می‌توان مورد استفاده قرار داد.

بتن سبك به روشهای مختلف ساخته می‌شود:

با حذف ریزدانه از دانه‌بندی بتنی، بتنی بدست می‌آید كه در اصطلاح«بتن بدون ریزدانه» نامیده می‌شود.

با جانشین كردن دانه‌های سنگی بتن معمولی با مصالح سنگی همانند سنگ پا، رس منبسط شده و یا پرلیت و غیره بدست می‌آید كه در اصطلاح به نام «بتن سبك» نامیده می‌شود.

با ایجاد حباب هوا درون دوغاب سیمان،كه هنگام گرفتن آن، ماده اسفنج مانندی که در اصطلاح به نام «بتن گازی» نامیده می‌شود.

مقاومت بتن سبك به وزن مخصوص آن بستگی دارد، به طوری كه هر چه وزن مخصوص زیادتر شود، مقاومت آن افزایش می‌یابد. البته نحوه به عمل آوردن قطعات بتن ساخته شده، روش ساخت دانه‌بندی و مقادیر اجزای متشكله آن در این امر مؤثرند.

بتن سبك یا بتن پوك چون وزن فضاییش كم است به عنوان پركننده و چون فضای خالیش زیاد است به عنوان عایق به ویژه به عنوان عایق گرما مصرف می‌شود.

در جدول(1-7) مقایسه‌ای از انواع بتن سبك با آجر و بتن معمولی دیده می‌شود. مقدار مصرف سیمان و ماسه مصرفی به نسبت وزنی 1 به 3 است.

جدول(1-7) مقایسه انواع بتن سبك با آجر و بتن معمولی

نوع مصالح ساختمانی وزن مخصوص kg/m3 مقدار مصرف سیمان kg/m3 مقاومت گسیختگی فشاری kg/m3
بتن معمولی 2200-2700 550 250-800
آجر 1600 100
بتن سبك از نوع عایق حرارتی 400-700 90-150 5-10
بتن سبك ساختمانی 700-1400 150-240 10-20
بتن سبك مقاوم 1200-1500 270-330 100-200

پرلیت و مشخصات آن:

پرلیت سنگ آتشفشان شیشه‌ای با تركیب ریولیتی است كه نزدیك به 75 درصد آن اکسید سیلسیم است كه در حدود 3 تا 5 درصد آب به صورت حبس شده در خود دارد,و در اثر حرارت بین 900 تا 1100 درجه سانتیگراد آب حبس شده در آن به صورت بخار در می‌آید و خروج این آب حبس شده از داخل ذرات نرم شده سنگ پرلیت سبب می‌شود كه حجم آن از 4 تا 20 برابر افزایش یابد. پرلیت خام دارای وزن مخصوص 2.2 است و پس از انبساط،حجم آن 10 تا 20 برابر افزایش می‌یابد و در هر متر مكعب تقریباً وزنی معادل 60 تا 110 كیلوگرم خواهد داشت.

پرلیت به دلیل دارا بودن ضریب حرارتی پایین و خاصیت جذب صدای زیاد، در ساختمان و صنایع دیگر مصرف فراوان دارد. ذرات پرلیت با سیمان پرتلند و آب تركیب می‌شود و بتن سبكی تولید می‌نماید كه می‌توان آنرا برای دیوارهای پركننده و سقف سبك و پوشش اصلی سقف و تولیدات پیش ساخته و نمونه‌های مختلف عایق دایم استفاده نمود.علاوه بر موارد ذكر شده بیش از 1500 نوع مصرف در صنعت می‌توان برای پرلیت نام برد, از جمله استفاده به عنوان فیلتر افزاینده در كارخانه‌های نوشابه‌سازی و آب میوه و روغن نباتی و داروسازی و همچنین در حفر چاههای نفت و موارد دیگر نام برد. بنابراین هدف از این مطالعه بررسی تأثیر پرلیت در میزان كاهش وزن بتن و همچنین افزایش مقاومت آن می‌باشد.

بررسیهای علمی و عملی جدی برای اكتشاف ذخایر پرلیت ایران در سال 1375 در منطقه آذربایجان شرقی، بویژه مناطق خلخال و میانه كه دارای پتانسیل لازم از لحاظ سنگهای پرلیت‌دار بودند آغاز گردید. این بررسیها منجر به كشف ذخایر عظیمی از پرلیت در مناطق شرق جاده میانه – تبریز، ناحیه سفید خانه در 46 كیلومتری شمال شرقی میانه و دیگر نقاط در همان حدود شد. از میان ذخایر كشف شده منطقه سفیدخانه به دلیل كیفیت و ذخیره مناسب و موقعیت استخراجی به منظور بررسیهای تفصیلی انتخاب گردید. معدن پرلیت سفید خانه ذخیره‌ای در حدود 5.0 میلیون تن سنگ معدن دارد و كیفیت این ماده معدنی از نوع سنگ پرلیت و دارای استانداردهای بین المللی است و می‌توان با اعمال تكنولوژی لازم برای پختن، آن را برای مصارف گوناگون تهیه نمود و به بازار عرضه كرد. آزمایش نمونه‌ها نشان داده است كه ساختار کریستالی آن از تعداد زیادی قطعات بزرگ شیشه‌ای آتشفشانی خاكستری كمرنگ با اندازه‌هایی كمتر از یك سانتیمتر هستند و به آسانی خرد می‌شوند. پولكهایی از جنس میكا تا حداكثر 2 میلیمتر در این نمونه‌ها دیده می‌شود, همچنین مواد رنگی سبكی كه نشان دهنده خصوصیات اولیه شیشه است درآن وجود دارد

خواص شیمیایی آن از حدود ریولیت تا آندریت متغیر است و دارای بیش از70 درصد sio2 است. ضریب شكنندگی قطعات خرد شده 5/1 است,که این امر بخاطر خواص شیشه‌ای ریولیت با محتویات 72 درصد مواد سیلیكاتی است.

تكنیك و روش تولید پرلیت منبسط شده

ماده خام اولیه پرلیت از معدن آن واقع در آذربایجان استخراج می‌شود و پس از شكسته، خرد، خشك و دانه‌بندی شدن آن برای تولید پرلیت منبسط شده به محلهای كوره انبساط حمل می‌كنند.نخست در كوره اولیه گرم می‌كنند تا برای انبساط آماده شود. در این گروه مواد اولیه با حرارتی حدود 350 درجه سانتیگراد گرم می‌شوند، سپس پرلیت گرم شده را برای انبساط در یك كوره قائم كه با گازوئیل و یا گاز گرم می‌شود قرار می‌دهند، تا 1100 درجه سانتیگراد حرارت ببیند.پس از انبساط، پرلیت سبك شده را با جریان هوا حمل می‌كنند و پس از آنكه مواد خیلی ریز را از هم جدا كردند,پرلیت سرد شده را برای بسته‌بندی در سیلوی مخصوص انبار می‌كنند.بازدهی یك كوره با ظرفیت حدود یك تن در ساعت حدود 5 تا 8 متر مكعب پرلیت منبسط شده خواهد بود. لذا ظرفیت در كوره انبساط یاد شده در حدود 16 متر مكعب در ساعت است.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است


قیمت فایل فقط 2,000 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق : بتن سبك , تحقیق بتن سبك

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر